Pierwszy miesiąc nowego systemu biletowego w Bydgoszczy. Mennica: „Sukces”

Bydgoszcz - jako drugie miasto w Polsce - wprowadziła system, w którym karta płatnicza de facto staje się biletem komunikacji miejskiej

W nowy sposób można kupować bilety w specjalnych dotykowych biletomatach pokładowych, instalowanych od października w autobusach i tramwajach w Bydgoszczy. System (tzw. Open Payment System – OPS) oznacza całkowitą „dematerializację” biletu. Nie jest on ani drukowany, ani nawet zapisywany elektronicznie na żadnej dodatkowej karcie – wystarczy zbliżeniowa bankowa karta płatnicza. W ten sposób pełni ona podwójną funkcję – służy do zapłaty, a zarazem jest identyfikatorem płatności w przypadku kontroli.

Nowoczesne biletomaty od 1 listopada są już we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Fot. Mennica Polska

Działanie nowego modelu ogranicza się do dwóch kroków. Pierwszy to wybór odpowiedniego biletu na dotykowym ekranie biletomatu (ulgowy lub normalny; jeśli pasażer podróżuje z kimś może wybrać większą liczbę biletów). Krok drugi to zbliżenie karty płatniczej do czytnika, równoznaczne z opłaceniem i jednocześnie skasowaniem biletu. Podczas kontroli pasażer przykłada kartę do czytnika kontrolera – tak jak podczas płacenia w sklepie. Na czytniku wyświetla się wówczas zarejestrowany wcześniej w systemie zakup biletu.

Od 1 listopada nowoczesne biletomaty zintegrowane z systemem są już zamontowane we wszystkich pojazdach w Bydgoszczy.

Kontroler w żadnym momencie nie bierze do ręki karty płatniczej pasażera, ani ma dostępu do zapisanych na niej danych.

Podobny system działa od początku tego roku we Wrocławiu. Oba opracowała Mennica Polska. Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy, podkreśla, że rezygnacja z papierowego biletu to działanie proekologiczne, a „koszty utrzymania nowego systemu są niższe w stosunku do tradycyjnych rozwiązań”.

– W obliczu rosnącej popularności płatności zbliżeniowych w Polsce, system wykorzystujący tę technologię to odpowiedź na trendy rynkowe – mówi z kolei dyr. Jacek Sieński, inny menedżer Mennicy Polskiej. – Zakup biletu w elektronicznej formie trwa ułamki sekund, a bezpieczeństwo każdej transakcji z użyciem nowego systemu zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard – podkreśla.

Firma podaje, że za przejazd można zapłacić także smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC – analogicznie jak kartą.

– Wprowadzenie systemu do elektronicznego zakupu biletów to kolejny etap rozwoju bydgoskiej komunikacji. To duży komfort dla mieszkańców, którzy korzystają z autobusów oraz dla turystów – mówił podczas inauguracji systemu Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. OPS to dodatkowy kanał zakupu biletów – dotychczasowe formy opłat za przejazd, czyli tradycyjny bilet papierowy i Bydgoska Karta Miejska nadal będą w użyciu.

Zdaniem Mennicy, dane sprzedażowe po pierwszym miesiącu działania OPS świadczą jego o sukcesie . – W ciągu zaledwie 31 dni funkcjonowania systemu pasażerowie prawie 14 tys. razy wybrali elektroniczną formę biletu i skorzystali z nowoczesnego biletomatu. Te dane mówią same za siebie – mówi Jacek Sieński.

W ciągu pierwszych 31 dni pasażerowie w Bydgoszczy prawie 14 tys. razy wybierali elektroniczną formę biletu

Mennica i bydgoski ZDMiK podkreślają, że pasażerowie nie muszą obawiać się o prywatność i bezpieczeństwo danych swojej karty. Jej dane w momencie zbliżenia do biletomatu są automatycznie szyfrowane. Potem, choć podczas kontroli „sprawdzana” jest karta płatnicza, to kontroler w żadnym momencie nie bierze jej do ręki, ani ma dostępu do zapisanych na niej danych. Potwierdzeniem zakupu jest bowiem indywidualny numer, tzw. token, nadawany każdej transakcji i zapisany w systemie – i to w istocie ten numer (a nie kartę jako taką) sprawdza urządzenie kontrolera, weryfikując czy bilet jest ważny.

Opracowania zewnętrznych informacji zawierają treści nieweryfikowane przez redakcję.
Źródła: Mennica Polska, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji w Bydgoszczy