Inteligentny system to taki, który automatycznie i w czasie rzeczywistym analizuje rejestrowany przez kamery obraz. Zakres kontroli zawsze zależy od indywidualnych potrzeb: może to być detekcja ruchudźwięku lub bardziej zaawansowana jak zapalenie ognia, zliczanie ludzi czy rozpoznawanie tablic rejestracyjnych.

* Piotr Bettin – menedżer
ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo w firmie Konica Minolta

Sprawność nieosiągalna dla ludzi

Jedną z głównych zalet wdrożenia systemów monitoringu opartych na sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence, AI) jest możliwość przeprowadzenia w kilka sekund analizy tego, co człowiekowi zajęłoby wiele godzin.

Operator nie jest w stanie obejrzeć nagrań z kilkudziesięciu monitorów jednocześnie ani wyłapać wszystkich niepokojących zdarzeń – już po 15 minutach człowiekowi umyka połowa incydentów, a po godzinie jego skuteczność spada do zaledwie kilkunastu procent. Sztuczna inteligencja automatycznie weryfikuje całość nagrywanego materiału i kieruje uwagę operatora tam, gdzie jest potrzebna, wyświetlając obraz tej kamery, na której dzieje się coś niepokojącego.

Rejestruje przy tym nawet niewidoczny dla ludzkiego oka ruch osób i obiektów – również w całkowitej ciemności, przez dym, mgłę czy smog, nie dając się oślepić blaskami reflektorów lub lamp.  AI umożliwia także zwiększanie nadzorowanego obszaru czy liczby kamer bez konieczności zatrudniania kolejnych pracowników, co znacznie redukuje koszty systemu monitoringu.

Odstrasza i wykrywa

Inteligentne systemy wideo monitorują tereny zielone, stadiony czy więzienia, ale też śledzą i analizują natężenie ruchu ludzi i pojazdów. W większych aglomeracjach takie dane mogą wykorzystać m.in. służby ratunkowe i władze transportowe, np. do otwierania dodatkowych pasów ruchu, planowania rozbudowy arterii miejskich czy sterowania oświetleniem.

Przykładem jest Londyn, gdzie inteligentne kamery pomagają w tworzeniu mapy 3D i dostarczają  informacji o warunkach atmosferycznych, pożarach, sprawcach przestępstwa czy utrudnieniach w ruchu, pozwalając dyspozytorom ocenić liczbę jednostek, które należy wysłać oraz ustalić objazdy zatorów drogowych.

Monitoring wykorzystujący sztuczną inteligencję może także śledzić podejrzaną aktywność, wyłapywać agresywne jednostki czy ludzi potrzebujących pomocy.

Sama obecność kamer odstrasza przestępców, zapobiegając włamaniom i aktom wandalizmu. Gdy natomiast dochodzi do wykroczeń czy wypadków, inteligentne systemy wideo pomagają służbom w koordynacji działań oraz wykrywaniu sprawców. Na podstawie zautomatyzowanej analizy są także w stanie wskazać miejsca, w których najczęściej popełniane są przestępstwa, by prewencyjnie kierować tam patrole policji.

Rozwiązanie jest przy tym skalowalne i przyszłościowe – nawet za pięć lat możliwe będzie rozszerzenie istniejącego systemu, wprowadzenie poprawek lub zwiększenie funkcjonalności o nowe obszary.

Gościnne artykuły wyrażają wyłącznie opinie ich autorów i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji.


Czytaj też:

Jak daleko zajdzie nadzór inteligentnego miasta nad człowiekiem?