Jak wynika z dzisiejszego komuniaktu prasowego, Microsoft i Skanska (a konkretnie biurowe ramię koncernu) w Polsce podpisały porozumienie o strategicznej współpracy w dziedzinie PropTech. Ten skrót od angielskich słów property + technology oznacza wykorzystanie na niestosowaną wcześniej skalę zaawansowanych technologii teleinformatycznych w branży nieruchomości i deweloperskiej.

– Skupimy się na mieszanej rzeczywistości i analityce danych z systemów budynkowych, z zastosowaniem sztucznej inteligencji, co pomoże nam lepiej wyciągać wnioski z naszych dotychczasowych realizacji i projektować jeszcze lepsze miejsca do pracy w przyszłości – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska w Polsce.

Czerwony kask budowlany oraz gogle Hololens symbolizują mariaż branży budowlano-biurowej z technologiczną – czyli PropTech. Od lewej: Arkadiusz Rudzki, dyr. zarządzający spółki biurowej Skanska i Mark Loughran, dyr. generalny Microsoftu w Polsce. Fot. Microsoft

– Rozwijamy innowacyjne technologie, które pomagają w tworzeniu inteligentnych biurowców – dodaje Anna Tryfon-Bojarska, menadżer ds. innowacji w tej samej firmie.

Skanska już korzysta z technologii Microsoftu, m.in. do prezentacji prowadzonych inwestycji biurowych. Jest pierwszą firmą z branży nieruchomości komercyjnych w naszym regionie Europy, która zastosowała mieszaną rzeczywistość (ang. mixed reality) i gogle Microsoft HoloLens do wizualizacji biurowców. Szwedzki deweloper przeniósł już do mieszanej rzeczywistości cztery projekty biurowe – w Rumunii, na Węgrzech i dwa w Polsce.

Z kolei system Connected by Skanska umożliwia rezerwowanie sal, zapraszanie gości przez wirtualną recepcję, możliwość przemieszczania się po budynku bez tradycyjnych kart wstępu oraz efektywne zarządzanie np. miejscami parkingowymi. Panel administracyjny dla najemców pozwala na szczegółową analitykę danych w wielu wymiarach.

Podpisana umowa „zakłada wymianę eksperckiej wiedzy i wykorzystanie rozwiązań z zakresu zaawansowanej analityki danych, mechanizmów AI i chmury obliczeniowej do tworzenia przełomowych innowacji dla branży nieruchomości biurowych. Partnerzy będą też wspólnie pracować nad rozwojem prezentacji projektów deweloperskich Skanska przy użyciu mieszanej rzeczywistości i okularów Microsoft HoloLens” – podają firmy w komunikacie.

Pogłębiona współpraca z Microsoftem ma pomóc deweloperowi w rozwinięciu nowych narzędzi analitycznych. „Dane zbierane z setek czujników i systemów budynkowych, w tym systemu Connected by Skanska, pozwolą na analizowanie wielu parametrów, w tym sposobu wykorzystania części wspólnych i powierzchni do pracy, np. poziomu dostępności sal konferencyjnych, czy nawyków związanych z użytkowaniem różnych części biura. Celem jest jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni, a także dynamicznego zarządzania miejscami parkingowymi” – informują spółki.

Opracowania zewnętrznych informacji zawierają treści nieweryfikowane przez redakcję.
Źródło: Microsoft, Skanska


Czytaj też:

Gorące hasło: PropTech. Moda czy rewolucja?