Chodnik „zjadający” smog został położony w Warszawie na ul. Towarowej, przy Rondzie Daszyńskiego. Zajmuje odcinek o powierzchni 350 m kw. – poinformował stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Specjalne płyty chodnikowe w technologii TXACTIVE to beton z domieszką tlenku tytanu, który w obecności promieni słonecznych wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby.

Chodnik pochłaniający smog
Pierwszy w stolicy antysmogowy chodnik zajmuje powierzchnię 350 m kw. Fot. ZDM

Wg ZDM chodnik przynosi już pierwsze efekty w walce z pyłem i spalinami. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30 proc. Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50cm od podłoża, co jest istotne dla zdrowia małych dzieci.

Pozytywne testy pierwszego chodnika antysmogowego wypadły na tyle dobrze, że Skanska planuje budowę kolejnych 6 tys. m kw. trotuarów z wykorzystaniem tej technologii.

„Popieramy tą inicjatywę, dlatego ZDM w dalszym ciągu zamierza współpracować przy realizacji tego projektu, aby „zielonych chodników” było w Warszawie coraz więcej (…) Zanieczyszczone powietrze to jeden z największych problemów nie tylko Warszawy, ale również innych miast w Polsce i w Europie. Jako jednostka miejska szukamy rozwiązań, które w rezultacie mogą przyczynić się do zmniejszenia smogu na terenie naszego miasta. ” – czytamy w informacji prasowej.

Opracowania zewnętrznych informacji zawierają treści nieweryfikowane przez redakcję.
Źródło: ZDM


Czytaj też:

Skanska i Microsoft będą współpracować przy tworzeniu inteligentnych biurowców