Smart City Forum przyciąga samorządowców i administrację publiczną, ekspertów oraz biznes – od międzynarodowych korporacji technologicznych po start-upy. Cel imprezy to stworzenie między nimi okazji do dialogu. Osią  prelekcji, debat, dyskusji, prezentacji i rozmów w kuluarach jest jedno pytanie:

Jak w miastach wdrażać nowoczesne technologie, by jakość życia i zadowolenie mieszkańców sukcesywnie rosły?

Kongres organizowany jest już od czterech lat, tradycyjnie dwa razy do roku. Tegoroczna wiosenna edycja odbędzie się w Warszawie w dniach 27-28 marca, w The Westin Warsaw Hotel.

Mieszkaniec na pierwszym planie

Jednym z leitmotivów zbliżającego się wydarzenia ma być hasło smart citizen.

„Debaty i prezentacje będą poruszały temat mieszkańca i jego roli w tworzeniu strategii nowoczesnego miasta. Nie zabraknie kwestii bezpieczeństwa. Cyfryzacja, digitalizacja i wprowadzenie sztucznej inteligencji prócz wielu zalet, przynosi też pewne zagrożenia. Zmiany wprowadzane do miast muszą iść w zgodzie z prywatnością i komfortem obywateli” – wskazują organizatorzy (o tego rodzaju zagrożeniach pisaliśmy niedawno tutaj).

Smart City Forum VIII
Zeszłoroczna jesienna edycja Smart City Forum. To „klasyczna” odsłona konferencji: duża sala, prelekcje, debaty, prezentacje.

„Trzeba pamiętać również o funkcjonalności. Koniecznością staje się integracja rozwiązań, aby mieszkaniec mógł intuicyjnie i z większą łatwością korzystać z możliwości, które są dla niego dostępne. Nie może zabraknąć tematu płatności publicznych czy też zarządzania strefami płatnego parkowania. Rozwiązania przedstawiane na Kongresie będą dotyczyć rzeczywistych problemów, z którymi stykają się mieszkańcy na co dzień” – czytamy dalej w zapowiedzi wydarzenia.

Smart City Forum VIII
Dużą popularność wśród uczestników zdobyła eksperymentalna formuła „round tables”, w której odbywa się część drugiego dnia konferencji. To okazja do omawiania różnych zagadnień w mniejszym gronie, przy kilkuosobowych okrągłych stolikach.

Innym istotnym wątkiem jest kwestia finansów i efektywnej realizacji inwestycji w „inteligencję miasta”. Zainteresowani mają okazję uzyskać na Forum konkretną dawkę wiedzy eksperckiej m.in. o źródłach pozyskiwania funduszy na wcielenie w życie projektów smart city.

Miejsce, gdzie warto być

Podczas zwieńczającej pierwszy dzień uroczystej gali nastąpi ogłoszenie wyników Konkursu Smart City. Jest on okazją do uhonorowania tych miast (w podziale na trzy kategorie, zależnie od liczby mieszkańców), firm (kategoria Inteligentne rozwiązanie) oraz osoby (Człowiek Roku), które w 2018 roku szczególnie przyczyniły się do rozwoju inicjatywy smart city w Polsce (laureatów ostatniej edycji można przypomnieć sobie tutaj).

– Smart City Forum to miejsce, gdzie można porozmawiać z innymi samorządowcami, poznać perspektywę przedsiębiorców i firm i wspólnie zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania musimy wdrażać, żeby podnosić jakość życia, żeby żyło nam się wszystkim coraz lepiej

– mówi cytowany w materiałach organizatora Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, uczestnik poprzedniej edycji.

Innymi słowy – jest to forum dialogu o tym jak działać, by miasta w Polsce, stając się coraz bardziej inteligentne, tworzyły dla wszystkich zainteresowanych sytuację win-win. A to właśnie pytanie stanowi wspólny mianownik tematów, które poruszamy także w naszym serwisie. Z przyjemnością informujemy więc, że portal Winwincity.pl został jednym z patronów medialnych IX Smart City Forum.

Smart City Forum IX Winwincity.pl


Wszelkie informacje na temat Smart City Forum organizatorzy podają za pośrednictwem oficjalnej strony kongresu: www.smartcityforum.pl oraz profili społecznościowych na portalach Facebook, Twitter oraz LinkedIn.