Porozumienie obu stron ma na razie formę listu intencyjnego. „Autobusy we Wrocławiu będą miały zielone światło dzięki IoT od Orange” – brzmi tytuł informacji prasowej, opublikowanej 7 listopada.

Wynika z niej, że w przyszłości miejskie autobusy będą wykorzystywały naraz kilka technologii geolokalizacji – w tym sieci urządzeń Internetu Rzeczy (IoT). Dzięki temu będzie można w danej chwili precyzyjnie określić pozycję każdego autobusu w przestrzeni miejskiej.

To z kolei pozwoli na zapewnienie płynności jego ruchu m.in. poprzez odpowiednie wysterowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach – tak, by skrócić czas przejazdu.

Sygnalizacja świetlna, „wiedząc” gdzie jest dany autobus, dostosuje się do niego, skracając czas przejazdu

Projekt nazywa się Advanced Bus Location. Opiera się na połączeniu wielu technologii – GPS, sieci mobilnej GSM, WiFi oraz niewielkich urządzeń – beaconów, znajdujących się np. na latarniach ulicznych i wykorzystujących Bluetooth. Pozwalają one bardzo dokładnie wskazać umiejscowienie pojazdu w mieście (system SmartIoT, dostarczany przez Orange).

– Rozwój miasta oraz potrzeby mieszkańców spowodowały, że priorytetem dla nas stało się usprawnianie komunikacji zbiorowej – wyjaśnia wiceprezydent miasta Maciej Bluj. – Dostrzegliśmy potencjał w łączeniu danych z różnych źródeł, w tym również z sieci urządzeń IoT, sieci GSM. Dzisiaj tworzymy wspólnie z firmą Orange rozwiązanie oparte o Big Data po to, aby nadawać priorytety dla autobusów.

– Zarządzanie organizmem miejskim z wykorzystaniem Internetu Rzeczy i chmury obliczeniowej usprawnia funkcjonowanie miasta i przynosi realne oszczędności zarówno władzom samorządowym jak i mieszkańcom – mówi Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska. Podkreśla, że jego firma ma duże doświadczenie we współpracy z samorządami. – Dostarczamy otwarte i bezpieczne środowisko SmartIoT, które pozwala budować usługi szyte na miarę – mówi Grabowski.

Opracowania zewnętrznych informacji zawierają treści nieweryfikowane przez redakcję.
Źródła: Orange Polska, Wroclaw.pl